Triki i Typy

Home Triki i Typy

Sprytna plastelina ma różne właściwości fizyczne zależne od tego w jaki sposób się z nią postępuje.

natahovaniRozciąga się

Jeżeli złapiemy ją za dwa końce i pociągniemy, to przekonamy się, że ma podobne właściwości jak guma do żucia. Jeśli zaś położymy ją na stole to zobaczymy jak powoli wraca do wcześniejszych rozmiarów.

 

 

trhaniDa się rozerwać

Jeżeli złapiecie Państwo plastelinę za oba końce i pociągniecie dostatecznie szybko, rozerwie się. Nie jest to łatwe zadanie – należy to potrenować.

Plastelinę można również rozerwać jak papier. Proszę ją złapać w górnym rogu pomiędzy palcami wskazującymi a kciukami obu rąk w taki sam sposób jak gdybyście chcieli rozerwać kartkę papieru. Aby ułatwić rozrywanie można troszkę naderwać paznokciem. Potem już tylko szybkim ruchem rozerwijcie plastelinę – ale uwaga, powiedzie się to Państwu tylko wtedy kiedy będziecie wystarczająco szybcy.

 

 

skokSkacze

Proszę ulepić kulkę z plasteliny i upuścić ją na równą i twardą podłogę lub rzucić nią o ścianę. Będziecie Państwo zaskoczeni tym jak skacze.

 

 

Można ją rozbić

Jeżeli uderzą Państwo w plastelinę wystarczająco szybko, rozbije się ona jak porcelana. Kto zechce to wypróbować, musi być ostrożny – jeżeli nie będzie wystarczjąco szybki, to plastelina będzie elastyczna jak guma i można sobie nią zrobić krzywdę (ta dobra rada pochodzi z osobistych doświadczeń autora tego tekstu :-).

 

 

svitŚwieci

Jak sama nazwa mówi, świecący wariant Sprytnej plasteliny świeci w ciemności. Fakt ten czyni z niej idealne tworzywo do różnego typu eksperymentów. Można na niej rysować, tworzyć świecące fotografie lub też poprostu szokować swoich znajomych.

 

 

praskotPęka

Plastelina ta pęka i tworzy bąbelki po zetknięciu się z powietrzem.

 

 

Jest magnetyczna

Czarny wariant plasteliny jest magnetyczny i w ten sposób daje kolejne szanse do eksperymentowania.

 

 

otisk2Poskramiacz odcisków palców

Proszę odbić odcisk swego palca w plastelinie. Następnie powstałą formę proszę napełnić żelantyną spożywczą, po jej zakrzepnięciu powstanie doskonała kopia Państwa palca!